2024-04-03

Od stycznia 2025 zmieni się składka zdrowotna dla przedsiębiorców

Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców to temat, który wzbudza duże zainteresowanie wśród osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Od 1 stycznia 2025 roku mają wejść w życie nowe zasady dotyczące wysokości składki zdrowotnej oraz sposobu jej obliczania. Co dokładnie oznaczają te zmiany?

Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców to temat, który wzbudza duże zainteresowanie wśród osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Obecnie, składka zdrowotna dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych (wg skali podatkowej) wynosi 9%, zaś dla tych korzystających z podatku liniowego to 4,9% dochodu (ale nie mniej niż 9% minimalnego wynagrodzenia). Od 1 stycznia 2025 roku mają wejść w życie nowe zasady dotyczące wysokości składki zdrowotnej oraz sposobu jej obliczania. Co dokładnie oznaczają te zmiany?

Nowe zasady ustalania stawki zdrowotnej od 2025 r.

Według zapowiedzi, od nowego roku składka ta ma ulec obniżeniu, zaś sposób jej wyliczania ma zostać uproszczony. Docelowo wysokość składki będzie jednak wciąż zależna od formy opodatkowania przedsiębiorcy. 

Skala podatkowa a składka zdrowotna:

Najmniej skomplikowane zasady obowiązywać mają przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Dla takich podatników nie będzie już konieczności comiesięcznego obliczania wysokości składki, gdyż będzie ona stała i wyniesie 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia (wg danych za 2025 r., składka ta wyniosłaby 310 zł).

Podatek liniowy a składka zdrowotna:

Dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym, stawka składki będzie uzależniona od wysokości dochodu:

  • Jeśli miesięczny dochód nie przekroczy 2-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (15.648 zł w 2024 r.), składka zdrowotna wyniesie 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia (czyli tyle samo, co w przypadku podatników na zasadach ogólnych).
  • Jeśli miesięczny dochód przekroczy 2-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, składka wyniesie 4,9% od nadwyżki dochodu ponad 2-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

Ważną zmianą dla tej grupy przedsiębiorców będzie utrata możliwości odliczenia całości lub części składki zdrowotnej do kosztów uzyskania przychodów. Przepisy mają jednak umożliwić opłacenia składki w oparciu o 1/12 rocznego dochodu za ostatni rok.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych a składka zdrowotna:

Dla przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem stawka również zróżnicowana i uzależniona od osiąganych przychodów:

  • Jeśli miesięczny przychód nie przekroczy 4-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (31.296 zł w 2024 r.), składka zdrowotna wyniesie 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia (czyli tyle samo, co w przypadku podatników na zasadach ogólnych).
  • Jeśli miesięczny przychód przekroczy 4-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, do składki wyliczonej w sposób wspomniany powyżej trzeba będzie doliczyć dodatkowo 3,5% od nadwyżki przychodu ponad 4-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

Ważną zmianą dla podatników liniowych oraz ryczałtowców będzie to, że podstawa obliczania składki zdrowotnej nie będzie zawierać przychodów ze zbycia środków trwałych, czyli np. środków ze sprzedaży służbowego samochodu. Dzięki temu wysokość składki nie będzie wyższa w przypadku, gdy taka sprzedaż nastąpi. 

Również w przypadku tej grupy podatników, nie będzie możliwości odliczenia składki zdrowotnej w ramach zeznania rocznego PIT.

Karta podatkowa a składka zdrowotna:

Dla przedsiębiorców rozliczających się z wykorzystaniem karty podatkowej, składka zdrowotna będzie stała i wyniesie 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia. W tym przypadku możliwość odliczania składek zdrowotnych od PIT rownież zostanie wyłączona.

Podsumowanie:

“Nowa składka zdrowotna oznacza korzyść dla 93% podatników - szczególnie tych o niższych i średnich dochodach. Porządkujemy i upraszczamy zasady odprowadzania składki na ubezpieczenie zdrowotne i zapewniamy stabilność finansową systemu ochrony zdrowia”– powiedział minister finansów Andrzej Domański.

Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców to istotny krok w kierunku uproszczenia systemu podatkowego. Jednakże, mogą one mieć istotny wpływ na kondycję finansową wielu przedsiębiorstw. Dlatego ważne jest, aby na bieżąco śledzić wszelkie nowości w tym zakresie oraz konsultować się z ekspertami podatkowymi. 

Źródło oraz więcej informacji znajduje się w oficjalnej broszurze wydanej przez Ministerstwo Finansów dnia 21.03.2024. 

Nasze inne artykuły

Zobacz wszystkie
Ryczałt 8,5 proc. dla branży IT coraz bardziej kontrowersyjny

Ryczałt 8,5 proc. dla branży IT coraz bardziej kontrowersyjny

Jesteś informatykiem i zastanawiasz się który ryczałt stosować: 8,5 % czy 12%? Jak upewnić się czy stawka 8,5 % ryczałtu nie zostanie podważona przez Urząd Skarbowy? Sprawdź nasze sugestie.
Czytaj więcej
Jak wybrać biuro rachunkowe? Kompleksowy poradnik w 6 krokach

Jak wybrać biuro rachunkowe? Kompleksowy poradnik w 6 krokach

Decyzja o wyborze biura rachunkowego to ważny krok dla każdego przedsiębiorcy. Odpowiednio dobrane biuro zapewni spokój, poprawi efektywność finansową i pomoże uniknąć niepotrzebnych problemów. Jak zatem wybrać najlepsze biuro rachunkowe dla swojej firmy? Poniżej przedstawiamy szczegółowy poradnik.
Czytaj więcej
Zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. -  Co warto wiedzieć?

Zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. - Co warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów zapowiedziało [lipiec 2024] prace nad wprowadzeniem istotnych zmian w przepisach dotyczących opodatkowania fundacji rodzinnych, które prawdopodobnie wejdą w życie od 2025 roku
Czytaj więcej
Zobacz wszystkie