2024-05-27

Jak skalować mały biznes doradczy i nie zwariować?

Jak zdobyć nowych klientów? Jak pozyskać wysoko wykwalifikowanych pracowników? W jaki sposób skalować naszą organizację, zachowując najwyższą jakość usług? Case: Torero Solutions

Artykuł przygotowany przez Bartosza Wasilewskiego - CEO Pixiu Financial oraz właściciela Torero Solutions. Wpis oryginalnie pojawił się na platformie Linkedin

W 2019 roku założyłem firmę Torero Solutions. Przez ostatnie pięć lat napotkałem wiele kluczowych wyzwań: Jak zdobyć nowych klientów? Jak pozyskać wysoko wykwalifikowanych pracowników? W jaki sposób skalować naszą organizację, zachowując najwyższą jakość usług? Czy zdołam osobiście sprostać tempu tego szaleństwa?

Skalowanie biznesu: historia Torero Solutions

Jeśli jesteś założycielem lub współzałożycielem butikowej firmy doradczej (lub szerzej - z branży professional services*), prawdopodobnie na którychś etapach rozwoju Twojej firmy zadawałeś sobie podobne pytania. Ten artykuł nie jest próbą odpowiedzi na nie. Moim celem jest zaproponowanie wskaźnika który warto śledzić przy ocenie, na ile mała organizacja radzi sobie z wyzwaniem skalowania. W mojej ocenie najlepiej sprawdzi się on w firmach zatrudniających nie więcej niż 10 pracowników, które wciąż korzystają w dużym stopniu z pracy założycieli.

Skalowanie biznesu: wyzwania i dobór odpowiedniego wskaźnika

Wiele butikowych firm doradczych boryka się z problemem uzależnienia od pracy founder'ów. Założyciele angażują się silnie w projekty na rzecz klientów, często pełniąc rolę team leader'ów lub samodzielnie wykonując wiele zadań. Bardzo często staje się to przyczyną zbyt powolnego rozwoju organizacji, równie często - wypalenia zawodowego założycieli.

Kluczowym wskaźnikiem, który wykorzystuję do oceny rozwoju zarówno całej mojej firmy jak i oceny efektywności poszczególnych projektów jest rentowność przepracowanej godziny founder'a, liczona jako:

RENT = (Przychody - koszty) / liczba godzin founder'a

Koszty na poziomie projektu to w przeważającej mierze koszty wynagrodzeń pracowników liczone jako suma "COST" wszystkich zaangażowanych w projekt pracowników:

COST = (wynagrodzenie pracownika / liczba wszystkich godzin pracownika w miesiącu) * liczba godzin pracownika w projekcie

Wskaźnika "RENT" nie znajdziecie w podręcznikach analizy finansowej, ponieważ koncentruje się on na perspektywie personalnej założyciela i nie zawsze dobrze odzwierciedla kondycję finansową firmy. Uwzględnia ona bowiem niefinansowy (work-life balance) aspekt pracy założycieli i to właśnie jest jedną z przyczyn dla której tak bardzo go cenię.

Wykres poniżej przedstawia realne dane dla mojej firmy dla ostatnich 3 lat - przy relatywnie stabilnym miesięcznym zaangażowaniu godzinowym, rentowność projektów rośnie.

Wykres przedstawiający skalowanie biznesu na przykładzie Torereo Solutions (usługi CFOaaS) 2020-2022
Wykres przedstawiający skalowanie biznesu w Torero Solutons (2020-2022)

Wskaźnik RENT uświadamia nam:

  • że na początku rozwoju firmy, rentowność godziny pracy założyciela jest bardzo często znacznie niższa niż stawka, którą byłby w stanie zarabiać jako freelancer lub pracownik etatowy. Budując fabrykę wydajesz pieniądze na maszyny. Budując firmę usługową inwestujesz jeszcze cenniejszy zasób - własny czas;
  • że projekty w które założyciel jest silnie zaangażowany osobiście, nawet jeśli są dobrze wycenione, zwykle są mniej efektywne finansowo od projektów, w których zaangażowanie osobiste nie jest wysokie;
  • że praca założyciela w żadnym wypadku nie jest "darmowa";
  • że zwiększanie zaangażowania founder'ów w projekty operacyjne pozwala (szczególnie na początku rozwoju firmy) skalować przychody, ale nie efektywność finansową organizacji.

Jeśli ten artykuł zainspirował Cię do zmian w Twojej organizacji lub w sposobie Twojego myślenia o pracy dla własnej firmy - bardzo się cieszę. Jeśli zrodził dalsze pytania lub wątpliwości, albo jeśli nie zgadzasz się z przedstawionymi w nim tezami - zachęcamy do kontaktu i rozmowy.

* ta branża obejmuje m.in. usługi agencji kreatywnych, agencji reklamowych, software house'ów, prawników, doradców i wszystkich tych biznesów gdzie nośnikiem zarówno wartości dla klientów jak i kosztów dla firmy jest praca (czas) pracowników.

Nasze inne artykuły

Zobacz wszystkie
Ryczałt 8,5 proc. dla branży IT coraz bardziej kontrowersyjny

Ryczałt 8,5 proc. dla branży IT coraz bardziej kontrowersyjny

Jesteś informatykiem i zastanawiasz się który ryczałt stosować: 8,5 % czy 12%? Jak upewnić się czy stawka 8,5 % ryczałtu nie zostanie podważona przez Urząd Skarbowy? Sprawdź nasze sugestie.
Czytaj więcej
Jak wybrać biuro rachunkowe? Kompleksowy poradnik w 6 krokach

Jak wybrać biuro rachunkowe? Kompleksowy poradnik w 6 krokach

Decyzja o wyborze biura rachunkowego to ważny krok dla każdego przedsiębiorcy. Odpowiednio dobrane biuro zapewni spokój, poprawi efektywność finansową i pomoże uniknąć niepotrzebnych problemów. Jak zatem wybrać najlepsze biuro rachunkowe dla swojej firmy? Poniżej przedstawiamy szczegółowy poradnik.
Czytaj więcej
Zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. -  Co warto wiedzieć?

Zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. - Co warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów zapowiedziało [lipiec 2024] prace nad wprowadzeniem istotnych zmian w przepisach dotyczących opodatkowania fundacji rodzinnych, które prawdopodobnie wejdą w życie od 2025 roku
Czytaj więcej
Zobacz wszystkie